Cu siguranta subiectul sfarsitului de saptamana au fost alegerile parlamentare. Personal am fost direct implicat, fiind din nou presedinte al unei sectii de votare. Pot sa spun ca in sfarsit s-a asternut linistea peste tara, luptele pentru putere fiind preluate de capitala.
Sistemul de vot unimoninal e putin intortocheat si neinteles, asa se face ca exista cazuri unde chiar daca un candidat a castigat cu o diferenta de 16 procente, ghinionul face ca in urma redistribuirii sa castige cel de pe locul 2.
Foamea partidelor pentru putere a facut ca acestea, in cautarea disperata dupa persoane publice cunoscute, sa apeleze la vedete. Este si cazul PNL-ului care l-a cooptat pe Florin Calinescu pentru a obtine un loc in senat. Din pacate pentru el, alegatorii din Arges au spus in masa votam PSD, acesta ramamand pe dinafara.
Om de televiziune, actor si personaj public Calinescu si-a varsat frustrarea pe PSD, pe care ii acuza ca sunt la puetere in Arges si controleaza tot "Consiliul Judeţean, Primăria Piteşti, sistemele de irigaţii, sistemele de canalizare, presa. Ei controlează totul prin veri, fraţi, nepoţi, mătuşi, surori”.
O analiza amuzanta a celor de la Evenimentul Zilei spune ca desi PSD e in frunte in ceea ce priveste numarul de voturi, PDL-ul este cel care castiga mandatele. Astfel desi intre PSD si PDL e o diferenta de 1 procent, acest lucru nu-i împiedică însă pe democrat-liberali să se declare câştigători ai parlamentarelor. Potrivit unei analize prezentate de Adriean Videanu, deşi PDL are mai puţine procente la Camera Deputaţilor, obţine un număr egal de mandate cu PSD: 114. La Senat, democrat-liberalii se află pe primul loc, la o diferenţă de două mandate faţă de social-democraţi.
Ce urmeaza ? Lupta dintre PSD si PDL pentru domnisoara PNL. Si uite asa se face ca desi nu spera, PNL-ul lui Tariceanu va ajunge oricum din nou la guvernare.
Asadar conluzia alegerilor de anul asta e ca s-a vrut o schimbare dar sa nu modificam nimic.
Calinescu ramane pe afara
personBogdan Chirea
decembrie 02, 2008
0
share
Bogdan Chirea
Bogdan Chirea este creator de conținut și producător media, cu proiecte dezvoltate la intersecția dintre tehnologie, media, filme și muzică. A inițiat, produs si realizat emisiuni tv precum IT MANIA si CineBuzz și a activat peste cinci ani ca realizator la un post local de televiziune. Pe lângă proiectele personale, a construit și administrat de-a lungul timpului o serie de website-uri și pagini web, atât pentru propriile inițiative, cât și pentru persoane sau proiecte care aveau nevoie de prezență online. În portofoliul său se regăsesc proiectele web: IT MANIA TV, Voifibine, MediaBlog sau MB Music. Descoperiti proiectele sale web, video si podcast pe Youtube, retelele de socializare si Spotify. Amator de fotografie acesta posteaza periodic pe conturile de Instagram sau Pexels.
Relationat
Afișați mai multeopinii
Comentariul va fi postat dupa aprobare